Tento příspěvek jsem napsal asi před 2 měsíci. Dlouho jsem váhal s jeho zveřejněním…. Je nudný a nezáživný. Ale poučný.
Je také strašně dlouhý. Jen statečný čtenář jej dočte do konce… a pokud se mu to podaří, dostane odměnu … třeba diplom 🙂
Byla jedna chytrá paní a ta dostala nápad. Vyrobí určitý software a ten bude prodávat. Nebojí se, riskuje své peníze. Založí si tedy obchodní korporaci – pardon, eséročko.
A jako zákonů dbalý člověk se pokouší splnit svou povinnost – jedenáctý den ode dne zápisu společnosti do Obchodního rejstříku provést i registraci společnosti u správce daně. A protože chce být i plátcem DPH, podá současně i přihlášku k registraci k této dani.
Nestačí jen chtít být plátcem DPH. Je nutno své přání protlačit i přes odpor státní správy. Po podání přihlášky k registraci…..
….Správce daně napsal výzvu k odstranění pochybností v registračních údajích a vyzval k odstranění pochybností správce daně spočívající ve splnění zákonných podmínek pro registraci – zda je daňový subjekt osobou povinnou k dani podle § 5 zákona 235/2004 S.b ( Zákon o DPH ).
Zvláště kouzelná jsou některá odůvodnění pochybností správce :
Odůvodnění pochybnosti správce daně č.1 :
Cituji : „ Na základě údajů uvedených v přihlášce k registraci, kde daňový subjekt neuvedl obrat za nejbližších 12 předcházejících po sobě jdoucí měsíců, vyvstaly správci daně pochybnosti o naplnění zákonných podmínek k registraci a to zejména, zda je daňový subjekt osobou povinnou k dani podle § 5 zákona o DPH“. ( Překlad do češtiny – osoba povinná k dani = podnikatel.)
K tomuto jsme podali následující stanovisko:
Přihláška k registraci plátce DPH byla podána společností s ručením omezeným. Podle ustanovení zákona 90/2012 , Zákon o obchodních korporacích, § 1 je tato společnost obchodní společností. Podle ustanovení § 2 téhož zákona může být tato společnost založena pouze za podnikatelským účelem nebo účelem správy vlastního majetku.
Odůvodnění správce daně č.2 :
Cituji : „ Daňový subjekt vznikl dne 10.12.2015 a v přihlášce neuvedl obrat za nejbližších 12 předcházejících po sobě jdoucích měsíců kalendářních měsíců. Daňový subjekt uvádí jako důvod registrace : „budou uskutečňována zdanitelná plnění“. Daňový subjekt však musí při registraci dle §6f/1 zákona o DPH splňovat podmínky zákona.
K tomu jsme podali následující sdělení:
Z uvedeného vyplývá, že subjekt registrující se jako dobrovolný plátce daně, nebyl povinen do doby přihlášky k registraci doposud vykonat jakoukoli ekonomickou činnost, rovněž tak toto ustanovení není žádným způsobem navázáno časově na to, kdy, jak a jakou ekonomickou činnost bude subjekt v budoucnosti vykonávat.
Odůvodnění správce daně číslo 3:
Ze znění článku 213. Odst.1 směrnice 2006/112 vyplývá že za osoby povinné k dani, které mohou žádat o přidělení identifikačního čísla pro účely DPH, jsou považovány nejen osoby, které již vykonávají ekonomickou činnost, ale i osoby, které mají v úmyslu zahájit takovouto činnost a vynakládají první investiční výdaje za tímto účelem.
K tomu uvádím znění článku 213, odst.1 směrnice 2006/112 :
Proti výzvě o odstranění pochybností se nelze odvolat. Aby registrace společnosti jako plátce DPH proběhla i přes organizovaný tuhý odpor správce daně, odpověděli jsme na výzvu správce, ač není naprosto žádný právní důvod na následující otázky odpovídat a cokoli dokládat. Činili jsme tak v rámci budoucí výtečné spolupráce se správcem daně …. :
Otázka: Jakou konkrétní ekonomickou činnost společnost vykonává ?
Odpověď : Žádnou. Zatím. Společnost vznikla za účelem podnikání, kdy předmětem činnosti bude vytvoření software, který bude prodáván. Předpokládaná doba vývoje software činí cca 2 roky a náklady cca …. Kč.
Otázka : co se konkrétně nachází v místě skutečného sídla společnosti.
Odpověď: sídlo společnosti je na adrese virtuálních kanceláří, skutečný výkon činnosti bude zatím prováděn z bydliště jednatelky, kontaktní údaje byly v přihlášce uvedeny. Otázka správce byla ale konkrétní, následoval tedy poměrně přesný popis bydliště jednatelky….
Otázka : V jakých prostorách je vykonávána ekonomická činnost ?
Odpověď: v bydlišti jednatelky, viz popis výše
Otázka : kolik má společnost zaměstnanců ?
Odpověď : 0. Zatím.
Otázka : jaký majetek společnost vlastní ?
Odpověď : drobnou hotovost v pokladně a na bankovním účtu.
Otázka : Pokud jste ve stádiu přípravy na výkon ekonomické činností, doložte, jaké konkrétní kroky jste již učinili a činíte v současnosti
Odpověď : Probíhá hledání právníka se znalostí autorského práva za účelem vytvoření smlouvy o vzniku autorského díla. Jednání s advokáty jsou důvěrná a nebudou dokládána. Jednání s ostatními subjekty o obchodní spolupráci jsou před uzavření smluv irelevantní.
Otázka : Uveďte dodavatele a odběratele, se kterými jste již navázali kontakt, případně se kterými hodláte spolupracovat
Odpověď : spolupráce bude probíhat s daňovým poradcem, údaje máte na svém oddělení podle plné moci. Ostatní viz výše.
Otázka : pokud jste uzavřeli obchodní smlouvy, dokažte tuto skutečnost
Odpověď: Byla uzavřena doposud ústní smlouva s daňovým poradcem. Ústní smlouvu nelze doložit. Až bude uzavřena písemně, ani tak nebude doložena, neboť se bude jednat o důvěrný vztah mezi daňovým poradcem a klientem, který podléhá zákonné mlčenlivosti.
Otázka : v případě nákupu a prodeje zboží uveďte, jakým způsobem bude zajišťována doprava zboží a kde bude zboží skladováno.
Odpověď: společnost se nebude zabývat nákupem a prodejem zboží
Otázka : kdo vede účetnictví
Odpověď : daňový poradce, účetnictví bude u něj
Otázka : doložte další důkazní prostředky prokazující výkon ekonomické činností nebo přípravu na ni.
Odpověď: Není důvod cokoli dokazovat. Z výše uvedeného je naprosto jednoznačně zřejmé, že :
S ohledem na výše uvedené vyzývám správce daně, aby ve lhůtě stanovené zákonem 267/2014 Sb., provedl registraci společnosti jako plátce DPH a to bez jakýchkoli dalších obstrukcí.
Na tomto příkladu je jednoznačně vidět tendence státní správy za poslední cca 2 roky: Podvodníka od „slušného“ plátce DPH ale nelze v žádném případě odhalit při registračním řízení. Lze jej odhalit nejdříve po podání přiznání k DPH a nově to pravděpodobně bude možné pomocí kontrolního hlášení.
To by mohl být konec příběhu. Ale není ….Koneckonců se už ničemu nedivím. Stačí si přečíst článek zveřejněný 22.2.2016 v Hospodářských novinách s titulkem „ Na firmy musíme být přísní.“ (přístupný pro předplatitele). V něm šéf Generálního finančního ředitelství Martin Janeček popisuje, jak se mu ( jim ? ) daří chytat a znechucovat podvodníky s DPH.
Otázka HN : Kdo rozhoduje, co musí podnikatel při registraci doložit ?
Odpověď : Základní rámec dává zákon. Na něj navazují naše vnitřní postupy, které jsou závazné pro všechny. Zbytek je pak hlavně na zkušenosti registrátorů. Když se přijdete přihlásit k DPH, měl by s Vámi úředník vést pohovor, proč se chcete stát plátce. Ve chvíli, kdy získá pochybnosti, vás začne vyzývat k doložení dodatečných údajů.
Z čeho mě ale jímá hrůza :
K tomu snad lze říci jen toto:
Opravdu je zákon jen cárem papíru beze smyslu? Asi ano. Zřejmě je rozhodující, co jako metodiku sepsal jakýsi úředník s klotovými rukávy. Protože klient všechny podmínky zákona splnil a přesto správce daně registraci neprovedl…….
Jenže : Stačí si přečíst Zákon 2/1993 Sb. Listinu základních práv a svobod :
Článek 2
(2) Státní moc lze uplatňovat jen v případech a v mezích stanovených zákonem, a to způsobem, který zákon stanoví. (3) Každý může činit, co není zákonem zakázáno, a nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá.
Článek 4
Dále už jen na okraj: